Іноземці потрібні негайно. Роботодавці з Польщі закликають до зміни законів

Українці працюють вже ледве не в кожній десятій польській фірмі. Роботодавці щоразу більш зацікавлено дивляться у напрямі сходу, бо робочих рук на їхньому ринку починає бракувати. Працевлаштування іноземця повинно бути щоразу простіше, але формальності надалі залишаються найбільшою проблемою підприємців.

На сьогодні українців працевлаштовує аж 39% великих підприємств, 21% середніх і 6% малих – так прогнозує  "Barometru Imigracji Zarobkowej", що спрогнозував на замовлення польського агентства працевлаштування Personnel Service. 14 % фірм в найближчий час планує шукати працівників в Україні. Причина? Не вистачає робочих рук на національному ринку Польщі. Свідчить про це навіть 91% підприємств, що працевлаштовують українців, опитаних Конфедерацією Левіатан.

В Польщі в 2017 році зареєстровано понад 1,8 млн дозволів про намір працевлаштування іноземця. Це на 39% більше, ніж роком раніше. Експерти не мають сумнівів, що в Польщі потрібні працівники з інших країн. Проблема в тому, що роботодавці, які хочуть працевлаштувати іноземців і надалі борються з багатьма проблемами. Головною перешкодою є адміністративні формальності, на що в дослідженнях Personnel Service вказує 37% фірм, які стикаються зі складнощами в рекрутації громадян України.

Недоліки змін

Від початку 2018 року в Польщі прийняті нові правила сезонного працевлаштування іноземців. Нове розв’язання стосується короткострокової роботи, що виконується громадянами Арменії, Білорусії, Грузії, Молдови, Росії, України, які можуть скористатися спрощеною процедурою доступу до ринку праці.

- Звичайно, виграли компанії, які ведуть сезонну діяльності. Від січня вони можуть працевлаштовувати іноземців на дев'ять місяців, а не так, як раніше, на півроку, - розповідає президент Personalne Service Кшиштоф Інглот.

– Бачимо також, що державні органи праці припинили практику випуску «лівих» дозволів. Кращий контроль над поданими заявами означає, що видаються лише дозволи для тих, хто дійсно хоче працювати в Польщі, - додає він. За словами К.Інглота, нові правила, однак, трохи подовжили процедуру перевірки заяв.

Віолета Жуковська - Чапліцька, експерт з питань Права Праці Роботодавців Республіки Польща, звертає увагу, що нові правила це нові процедури, які викликають сумніви інтерпретації і по різному застосовуються в різних Державних органах праці.

- В результаті, вся процедура пов’язана з працевлаштуванням іноземців передбачає більшу бюрократію і триває довше. Є органи, де запізнення доходять до декількох тижнів, хоча згідно з правилами, дозвіл має бути вписаний до реєстру протягом 7 днів, деякі органи виставляють ліміти кількості заяв, які можна подати в один день, стверджує В.Жуковська - Чапліцька.

Більше того, на роботодавців поклали додаткові обов’язки, наприклад мають інформувати органи праці про те, що іноземець приїхав до Польщі або про місце його проживання. Додатково з них стягується оплата за подачу заяви в розмірі 30 zł. За недотримання обов’язків грозить їм штрафи до 30 тис. zł.

- Нові правила нажаль не вирішують всіх попередніх проблем, що пов’язані з працевлаштуванням іноземців, а найбільшими з них була надмірна формалізація процедур і їх хронічність. Здається, що ще більше їх поглибили, - підкреслює Віолета Жуковська - Чапліцька

На думку Роберта Лісіцького, Директору Департаменту Праці, Діалогу і Суспільних Справ Конфедерації Левіатан, зміна впроваджена в січні 2018 року спочатку звичайно ж викликала багато проблем, особливо в справі термінового розгляду заяв роботодавців. Проте ситуація вже покращилася .

– Гарним прикладом є Варшава, де заяви від роботодавців розглядаються в терміні 7 днів, - підкреслює Лісіцький-

Необхідні робочі руки – закон має змінитися

Експерти говорять прямо: польському ринку праці потрібні іноземці. – В даній ситуації, коли маємо рекордно низький рівень безробіття, роботодавцям не вистачає робочих рук, а поляки зазвичай не хочуть виконувати деяку роботу – необхідністю є використання послуг іноземних працівників. Нестача працівників гальмує розвиток фірм, а це загрожує всій економіці, - стверджує Віолета Жуковська-Чапліцька

- Мабуть корисніше було б продовжити термін, впродовж якого українці можуть легально працювати в Польщі, - переконує Кшиштоф Інглот. – Надалі теж нам потрібні стимули, які притягнуть до Польщі родини з України. Ключовим в цій справі є пристосування банківських продуктів, зокрема кредитів та іпотек до можливостей осіб з України. Отримання кредиту на житло напевно було б приманкою для молодих людей, які хочуть приїхати до Польщі, але поки що вони не мають стимулів залишитися у нас. Стосується це теж доступу до освіти для їх дітей.

Зі слів роботодавців Польщі належало б розширити список країн, громадян яких можна працевлаштувати в Польщі на строщених умовах. – Вважаємо, що список цих країн має бути перевірений і пристосований до поточних потреб ринку. Поточний список повинна стати розширеною на ті держави, де зацікавленість працевлаштуванням в Польщі є щораз більше, мова між іншим о Філліпінах, Індії, Непалу чи Бангладеш. З великою надією чекаємо на оголошені урядом зміни, що стосуються впровадження міграційної стратегії, - говорить Віолета Жуковська -Чапліцька

На думку Роберта Лісіцького, головним завданням є підвищення ефективності процедур, що пов’язані з працевлаштуванням іноземців, і їх прозорості.

– Положення в цьому відношенні негативно оцінюються більшістю підприємців, що свідчить про те, що вони складні та часто довготривалі. Належить розглянути можливість провадження так званого мовчазного вирішення справи. Полягає це на тому, що якщо відсутня реакція органу після закінчення окресленого законом терміну, справа визнається вирішеною на користь сторони, яка склала заяву, - пропонує Лісіцький.

З даних Конфедерації Левіатан виникає, що на сьогодні на отримання рішення в справі дозволу на роботу, підприємці чекають кілька місяців.

Уряд під тиском ринку

Зміни, які набрали чинності в 2018 року, не єдині. Уряд працює над черговими правилами, що мають достосувати ринок праці до нових викликів.

Міністерство Праці приготувало список з 197 професій, які мають бути звільнені від , так званого, тесту ринку праці, що має скоротити час очікування на можливість працевлаштування. Регулювання в цій справі моє набрати чинності з 1 липня 2018 року.

Згідно інформації «Dziennika Gazety Prawnej» добігають також кінця переговори між департаментами Праці, Внутрішніх Справ та Інвестицій і Розвитку, що стосуються імміграційної стратегії. Дозволи на роботу мають бути видавані на 5 років, а наприклад філіппінці і в’єтнамці взагалі не будуть їх потребувати. Уряд планує також продовжити можливість праці на підставі дозволу.

Інші новини
 • 16/02/2018
  Зміна умов працевлаштування в Польщі   Ключові зміни в сфері працевлаштування в Польщі - як вони відіб'ються на українцях, що хорошого принесуть. Все це розберемо в цій статті.   З 1 січня нинішнього року в Польщі вступили в силу нові правила працевлаштування іноземних осіб на сезонну роботу. Відповідно до цього, встановлено новий порядок отримання документів на такий вид робіт. Дані зміни стосуються сфери сільського господарства, туризму та садівництва. В рамках інтерв'ю одній з польських радіостанцій, віце-прем'єр сім'ї, праці і соціальної політики Польщі пояснив зміни в сфері працевлаштування. Він вважає дане питання дуже важливим в силу того, що ринок праці Польщі користується величезним попитом в інших країнах, в тому числі і Україна. Головним завданням було врегулювання порядку сезонних робіт відпов…
 • 20/06/2018
  Для українців, пов'язаних з Польщею, обов'язково постане питання вибору банку. Деякі банки виставляють додаткові вимоги для громадян країн, що не входять в ЄС, що обмежує цей вибір. Оцінюючи надійність і комфортність обслуговування, варто звернути увагу на Getin Bank. Він входить в десятку провідних банків Польщі, обслуговує клієнтів з 2004 року. Комфортне банківське обслуговування українців в Польщі Разом з «Идеа банк» Getin Bank реалізують проект «Українці в Польщі». Він передбачає: просте відкриття рахунку та карт (досить пред'явлення закордонного паспорта і довідки про присвоєння індивідуального податкового номера);консультації російською та українською мовами по телефону та електронною поштою;доступ до рахунку через інтернет-банкінг, додаток для мобільного телефону;невисоку комісію за пр…
 • 20/07/2017
  Без дозволу  на працю українців оштрафують на 35 тисяч. З початком безвіза, як і прогнозували експерти, виріс потік бажаючихвиїхати на роботу в Європу, хоч скасування "шенгенок" не дає права наофіційне працевлаштування в країнах ЄС. При цьому поширюються чутки, щоЄдиним винятком з правил стала Польща, де нібито українцям дозволилипрацювати лише по біопаспортам.Експерти кажуть: насправді для наших заробітчан майже нічого незмінилося. Щоб влаштуватися на роботу в Польщі, як і раніше потрібен дозвілвід польської влади або робоча віза, інакше загрожує депортація і штраф.Польське законодавство дійсно передбачає виключення з цих правил, але воностосується далеко не всіх професій. Дозвіл все одно потрібно Єдина відмінність від ситуації, яка була в безвіза - теоретично відтепер можна в'їхати за біометричними паспорта б…
 • 14/09/2018
  За що мене звільнили? Інколи ми чуємо від кандидатів фразу, що їх просто так звільнили з роботи, без пояснень, бо у координаторів був поганий настрій або інше в подібному дусі. Звісно ж ситуації бувають різні і можна справді потрапити під гарячу руку до когось з лідерів на роботі. Але в більшості випадків вина лежить на самому працівнику. Ми одразу реагуємо на випадки звільнення наших працівників і зібрали список причин за що найчастіше звільняють українців у Польщі. Почнемо з самого початку. Чому взагалі можуть не прийняти на роботу? У першу чергу це медичні протипоказання. Поляки дуже серйозно відносяться до системи охорони праці, оскільки недотримання норм може призвести до величезних штрафів для підприємства. Всі працівники перед початком роботи проходять медкомісію, а тому лікар ніколи не підпише дозвіл для роб…
 • 08/04/2018
  На жаль, не всі батьки здатні повністю забезпечити своїх дітей. Тому безліч студентів шукає додатковий заробіток у вільний від навчання час. Поїздки студентів в Польщу на заробітки стають більш популярним явищем. Адже в цій країні для них створені максимально сприятливі умови для праці.     З 2015 року в польському законодавстві відбулися суттеві зміни. Згідно з цими змінами, студенти, які навчаються за денною формою навчання та мають візу, можуть працевлаштуватися в Польщі без наявності спеціального запрошення. Також, робота студентів в такому випадку не обмежена в часі.  Існує таке поняття, як «Oświadczenie». По суті, це запрошення на роботу. Дане запрошення - це заява роботодавця, який хоче влаштувати на роботу іноземна особа. За даним документом працювати в сусідній державі можна н…
 • 05/03/2018
  Українці, що легально працюють за кордоном, можуть зарахувати свій страховий стаж, набутий за межами країни, при оформленні пенсії в Україні. Про це повідомив голова правління Пенсійного фонду України Олексій Зарудний, передає: “Питання зарахування страхового стажу для українців, які працюють за кордоном, вирішується шляхом укладання відповідних міжнародних договорів, які Україна має та напрацьовує з понад 20 країнами світу. Зокрема, є така угода з Польщею, з Іспанією, з Португалією, опрацьовується та готується до підписання угода з Німеччиною, з Грецією та Італією”, — розповів Зарудний. Як уточнив він, угодою з Польщею передбачено, що коли в Польщі, або в Україні призначається пенсія за місцевим національним законодавством, то враховується і той стаж, який набутий на території інших країн. &n…
 • 31/01/2018
  Робота в Польщі       У нас гідна і високооплачувана робота в Польщі. Переваги роботи в Польщі    Робота в Польщі - популярний заробіток серед українців, який дозволяє отримати хороший дохід. Наші працівники відмінно зарекомендували себе в цій країні, як працьовиті, уважні, відповідальні і грамотні співробітники. За роботу, яка не вимагає спеціальних навичок, нашим співвітчизникам пропонують від 800 до 1700 доларів.   Оскільки в сусідній з нами країні рівень життя набагато вище, працевлаштування в Польщі, привертає українців. Переваги очевидні:   Висока оплата праці. Відмінні умови для роботи. Низька вартість робочої візи в Польщу. Стабільність в соціальній сфері держави. Ефективна дія трудового законодавства, захист прав та інтересів працівників. Близька відс…
 • 18/10/2017
  З наступного року в Польщі почнуть діяти нові правила прийому іноземців для виконання сезонної і короткострокової роботи. Відповідний проект закону прийняла днями Рада Міністрів. Про це повідомляє Міністерство сім'ї, праці і соціальної політики Польщі. - Запропоновані зміни повинні запобігти махінаціям при наймі іноземців на підставі заяв (oswiadczen), і, зокрема, їх реєстрації без намірів працевлаштування іноземця (торгівля заявами). Справа в тому, що багато іноземців так і не починають працювати в Польщі і, ймовірно, їдуть в інші країни Європейського Союзу, використовуючи заяву і видану на цій підставі польську робочу візу, що дозволяє перебування в Шенгенській зоні протягом 90 днів, - пояснюють в міністерстві . Нові правила передбачають, що введуть додатковий тип дозволу на сезонну роботу (сільськогосподарська). Й…
 • 13/06/2018
  Як розмитнити машину в Польщі Звернемося до тих автовласників, які вирішили зареєструвати в РП автомобіль, куплений за її межами. Ця стаття буде корисною тим, хто хоче заощадити і не знає, чи варто купити автівку в Польщі або придбати її за межами ЄС. Можливо, хтось розглядає варіант переїзду на своєму авто, і хоче зрозуміти правила розмитнення в Польщі особистого автомобіля, припустимо, з України. Якщо ви хочете продовжувати їздити на своїй машині, то ви повинні її перереєструвати. Для цього необхідно повідомити Митне управління — Urząd Celny. Чи дорогі в Польщі автомобілі? Якщо ви замислюєтеся про продаж в Польщі автомобіля, який був куплений в Україні, то ви повинні бути готові до того, що вкладені в покупку автомобіля гроші ви собі не повернете. Ціни на автомобілі в Польщі  — істотно…
 • 26/07/2018
  Уряд Польщі пропонує прискорити інтеграційний шлях для мігрантів, які працюють в Польщі, та їх сімей. Передбачається, що після 2,5 років офіційної роботи в країні, мігрант зможе подати документи на отримання дозволу на постійне місце проживання (pobyt stały). Після двох з половиною років роботи на підставі дозволу на проживання та роботу в Польщі мігрант може подати заяву на отримання дозволу на постійне проживання. Через рік після отримання дозволу до нього зможуть приїхати члени сім’ї, які також отримають право на роботу в Польщі. Подібні рішення передбачені в поправці до Закону про іноземців та проекті нового Закону про ринок праці. Однак, як пише видання, подібна пропозиція буде адресована не всім іноземцям. Вона торкнеться тільки громадян тих країн, на яких сьогодні поширюється спрощена схема працевлаштува…
 • 16/07/2018
  Національний банк України (НБУ) прогнозує зростання обсягу грошових переказів в Україну від трудових мігрантів в поточному році на 24,7%, тобто до $ 11,6 млрд. В 2019 році надходження від трудової міграції також будуть зростати. Про це повідомив заступник голови НБУ Дмитро Сологуб під час монетарного брифінгу в Києві. “Ми очікуємо продовження зростання надходжень від трудових мігрантів високими темпами: з $ 9,3 млрд в 2017 році до $ 11,6 млрд в 2018 році і $ 12,2 млрд в 2019 році. Таке зростання буде відбуватися як внаслідок посилення міграційних процесів, так і через зростання заробітної плати в країнах призначення для українських мігрантів”, – сказав він. Нагадаємо, що Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) оцінив приплив грошових переказів в Україну в 2017 році з інших країн на рівні 8…
 • 10/09/2018
  Купівля авто б.у в Польщі - це найпростіший шлях вирішення проблеми самостійного пересування. Його вигоди очевидні при зіставленні цін і наявності пропозицій в Польщі і Україні. Але виникає чимало запитань. Як оформляти, якщо покупець - громадянин іншої країни? Які категорії мігрантів мають право купити машину в Польщі Купити авто може будь-який іноземець,що легально перебуває на території Польщі. Наприклад, діюча віза, дозвіл на тимчасове перебування. Дозволяється купити машину в Польщі також в'їхавшим по безвізу. Немає обмежень на розпорядження купленим автомобілем, передачу права володіння родичам в Польщі або Україні. Для цього оформляють дарчу. Отримавши роботу в Польщі, придбати автомобіль набагато простіше. Компанія Ворклайф допоможе оформити візу і отримати гідну роботу. Зарплати в Польщі дозволяють придбат…
Відкритий набір на вакансії
Монтаж побутової техніки
гаряча
"Samsung Electronics" - Робота для чоловіків і жінок від 2400 до 2750 zł / міс.
від2750zl
Не знайшли відповіді на своє питання?